Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-17 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
13.05.2020
Klimatizácie Samsung Wind Free
Technológia Wind-Free™ funguje tak dobre, že si ju možno ani nevšimnete. Po dosiahnutí požadovanej teploty systém distribuuje upravený vzduch rovnome... čítať celé
13.05.2020
Bezprievanová klimatizácia Toshiba Shorai Edge
Štýlová nástenná jednotka s matným dizajnom bez viditeľných spojov. Maximálna energetická účinnosť v kombinácii so vzduchovým filtrom Ultra-Pure a ko... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
01.05.2020 Infrakúrenie
Vykurovacie infrafólie
Vykurovací systém s vysokou efektívnosťou. čítať celé
22.12.2018 Klimatizácie
Čo je klimatizácia
Klimatizácia (označovaná skratkou AC z anglického air conditioning) je úprava kvalitatívnych parametrov vzduchu v uzatvorených priestoroch alebo zaria... čítať celé
21.12.2018 Klimatizácie
Servis klimatizácie
Aby klimatizácia neškodila, treba: čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Klimatizácie
  4. Čo je klimatizácia

Čo je klimatizácia

Klimatizácia (označovaná skratkou AC z anglického air conditioning) je úprava kvalitatívnych parametrov vzduchu v uzatvorených priestoroch alebo zariadenie (systém zariadení) na takúto úpravu a rozvod takto upraveného vzduchu. Hlavným znakom klimatizácie je úprava teploty a vlhkosti vzduchu, čím sa odlišuje od ventilácie, ktorá zabezpečuje len výmenu vzduchu za čerstvý.

Klimatizácia je niekedy nevyhnutná, napríklad v nemocniciach, niektorých vlakoch alebo v niektorých druhoch baní.

Typy zariadení:

Split systémy

Split klimatizačné systémy, určené pre jednu miestnosť, pozostávajú z oddeleného kondenzátora s kompresorom, ktorý sa nachádza vo vonkajšom prostredí a vnútornej jednotky, ktorá obsahuje výparník. Navzájom sú prepojené medeným izolovaným potrubím, ktoré vedie chladiace médium.

 
Vonkajšia jednotka split klimatizácie
 
Vnútorná jednotka split klimatizácie

MultiSplit systémy

MultiSplit klimatizačné systémy určené pre viac miestností (zväčša 2 až 5), pozostávajú z oddeleného kondenzátora s kompresorom, ktorý sa nachádza vo vonkajšom prostredí a viacerých vnútorných jednotiek, ktoré obsahujú výparníky. S vonkajšou jednotkou je každá vnútorná jednotka prepojená medeným izolovaným potrubím, ktoré vedie chladiace médium. Každá vnútorná jednotka je individuálne ovládaná vlastným ovládačom, avšak všetky vnútorné jednotky bežia v rovnakom režime (chladenie alebo vykurovanie).

Twin, Tripple a DoubleTwin systémy

V prípade že je miestnosť veľká alebo značne členitá je možné použitie Split systému, v ktorom sa chladiaci výkon vnútornej jednotky rozdelí na dve, tri alebo až štyri vnútorné jednotky, čím sa zabezpečí rovnomernejšie rozloženie distribúcie chladu alebo tepla v miestnosti . Prepojovacie potrubie vedené od vonkajšej jednotky sa v miestnosti rozdelí na viac vetiev v rozbočovačoch (refnetoch) a pripoja sa k nemu vnútorné jednotky. Všetky vnútorné jednotky majú spoločný ovládač a pracujú naraz s rovnakými parametrami a nastaveniami.

Mobilné

Mobilná split klimatizácia

Mobilný split systém tvorí vnútorná jednotka na kolieskach prepojená flexibilnými rúrami s vonkajšou jednotkou, podobne ako pri pevne nainštalovaných split systémoch.

Mobilná hadicová klimatizácia

Celú klimatizáciu tvorí jedna jednotka na kolieskach, ktorá obsahuje kondenzor aj výparník. Odvod kondenzátorom zohriateho vzduchu je zabezpečený ventilátorom, ktorý je napojený na hadicu, ktorá sa musí vyviesť do vonkajšieho prostredia. Nevýhodou tohto typu klimatizácie je jej znížená účinnosť, lebo na ochladzovanie kondenzátora používa vzduch z klimatizovanej miestnosti. Z toho vyplýva ďalšia nevýhoda, že tento typ klimatizácie neustále odčerpáva vzduch z miestnosti, a tým vytvára podtlak, ktorý spôsobuje prenikanie neklimatizovaného vzduchu do miestnosti.

Existujú aj mobilné klimatizácie s dvomi hadicami, ktoré riešia tieto nevýhody. Druhá hadica slúži na prívod vzduchu z vonkajšieho prostredia na ochladzovanie kondenzátora. Zároveň tým nevzniká v miestnosti podtlak, lebo klimatizačná jednotka vzduch v miestnosti len recirkuluje.

Okenné klimatizácie

Okenná klimatizácia sa montuje priamo do okna miestnosti. Výparník sa nachádza v priestore miestnosti a kondenzor je v kontakte s vonkajším prostredím.

VRV (VRF) systémy

VRV (VRF) klimatizačné systémy sú určené pre viac miestností (až do 64), pozostávajú z oddeleného kondenzátora s kompresorom, ktorý sa nachádza vo vonkajšom prostredí a viacerých vnútorných jednotiek, ktoré obsahujú výparníky. Prepojovacie potrubie vedené od vonkajšej jednotky sa v budove rozdelí na viac vetiev v rozbočovačoch (refnetoch) a pripoja sa k nemu vnútorné jednotky. Každá vnútorná jednotka je individuálne ovládaná vlastným ovládačom. Celá systém môže byť doplnený centrálnym ovládačom prípadne zariadením na rozpočítavanie nákladov (spotreby).

VRV (VRF) tepelné čerpadlo

Systém umožňuje režim chladenia alebo vykurovania. Systém je dvojtrubkový.

VRV (VRF) s rekuperáciou tepla

Systém umožňuje režim súčasného chladenia aj vykurovania, čím umožňuje prečerpávanie energie vrámci budovy. Systém je trojtrubkový (prípadne aj 2 trubkový). Vnútorné jednotky sú pripojené cez BS-boxy, v ktorých sa prepína požadovaný režim.

Vplyv na zdravie

Klimatizácia (s filtrovaním vzduchu, úpravou vlhkosti) sa používa v miestach so zvýšenými nárokmi na čisté a hypoalergénne prostredie, ako sú operačné sály a nemocničné priestory. Pri extrémne teplom počasí dokáže zabrániť dehydratácií a kolapsom z prehriatia organizmu.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

VRANÍK s.r.o.

Pezinská 53

90301 Senec

Map
Kontakty
Zákaznícka podpora
Zákaznícka podpora
(Po-Pia, 9-17 hod.)
All rights reserved, VRANÍK s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk